Z-Pocket Game Pro
Game Kiddy / Z-Pocket Game
Released: August 2020 Horizontal TheRA NTFS
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | RockChip RK3326 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 650 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 164.83 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 2830 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 151 mm x 66 mm x 17 mm |
| Weight | 214 grams |
| Shell Material | Plastic or Metal (Aluminum) |
| Colors | Aluminum: Silver, Pink Plastic: Blue, Yellow |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick with L3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | 2 function keys, Power, Volume +-, Accelerometer |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi (removed from metal version) |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
| Sensors | Gyroscope |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), 2D PSP mostly playable but 3D PSP needs frameskip, N64 & Dreamcast mostly playable for easier to emulate games