Zero 40
MagicX
Released: June 2025 Horizontal Android 10 / Linux
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | Allwinner A133 Plus |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 660 MHz |
| RAM | 2 GB DDR4 |
Display
| Screen Size | 4.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 233.24 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 4300 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 136 mm x 105 mm x 17 mm |
| Weight | 182 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Black, Transparent Emerald Green |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick (L3 / Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 4, Bluetooth 4.2 |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Hall effect joystick |
Storage
| Storage | Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast playable but not all at full speed