ZPG A1 Unicorn
Z-Pocket Game
Released: August 2024 Horizontal Android 13
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | MediaTek Helio G99 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A76 / Cortex-A55 2x / 6x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 2.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 1068 MHz |
| RAM | 6 GB / 8 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 4.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 720 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 254.56 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 4500 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 160 mm x 92 mm x 22 mm |
| Weight | 252 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Black, Pink |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Hall effect joysticks, Microphone |
Storage
| Storage | Internal 128 GB (eMMC?), External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast full speed, most Gamecube, Wii playable. PS2 barely playable for easier to emulate games only